Meclis Araştırması Açılması için Önerge Verildi...

 

 Geçen 2 günde de olduğu gibi bugünde meclis sıralarında komisyonu göremedik...

 Türkiye'deki ceza infaz memurlarının özlük haklarından dolayı oluşan mağduriyetlerinin araştırılması ve görevleri sırasında karşılaştıkları problemleri araştırmak için Anayasa'mızın 98'inci ve Meclis İçtüzüğünün 104 ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis araştırma komisyonu kurulması hususunda gereğini arz ederiz.

1) Sinan Oğan (Iğdır),2) Enver Erdem (Elâzığ),3) Hasan Hüseyin Türkoğlu (Osmaniye),4) Emin Çınar (Kastamonu)

5) Necati Özensoy (Bursa),6) Adnan Şefik Çirkin (Hatay),7) Kemalettin Yılmaz (Afyonkarahisar)

8) Muharrem Varlı (Adana),9) Zühal Topcu (Ankara),10) Alim Işık (Kütahya),11) Mesut Dedeoğlu (Kahramanmaraş)

12) Seyfettin Yılmaz (Adana),13) Yusuf Halaçoğlu (Kayseri),14) Celal Adan (İstanbul),15) Ali Halaman (Adana)

16) Cemalettin Şimşek (Samsun),17) Ali Öz (Mersin),18) Bülent Belen (Tekirdağ),19) S. Nevzat Korkmaz (Isparta)

20) Murat Başesgioğlu (İstanbul),21) Mehmet Günal (Antalya),22) Sadir Durmaz (Yozgat),23) Mehmet Erdoğan (Muğla)

Gerekçe:

Ülkemizde ceza infaz ve koruma memuru olarak görev yapan vatandaşlarımız yeri geldiğinde resmî tatil zamanlarında, yeri geldiğinde gece geç vakitlere kadar mahkûmların muhafazasını sağlamak ve bunun yanında bu kimselerin ıslahına yardımcı olabilmek için 14/7/1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak hizmet vermektedirler.

Ceza infaz kurumlarında görev yapan personeller, maddi gelirlerinin düşük olmasından sebebiyle yaşadıkları sıkıntılardan şikâyetçi olmakta, zamanlarının büyük kısmını cezaevlerinde geçirdiklerinden dolayı psikolojik olarak etkilendiklerini belirtmekte ve diğer yandan bazı sorumsuz meslektaşları tarafından yapılan eylemlerin tüm ceza infaz kurumu personellerine mal edildiği düşündüklerinden ötürü moral bakımından da etkilendikleri gözlenmektedir. 2009 ve 2010 yıllarında yaklaşık 10 ceza infazkurum çalışanının intihar etmesi vahametin durumunu gözler önüne sermiştir.

Söz konusu kamu personellerinin durumları kanunen incelendiğinde ise, yine bazı problemlerin olduğu görülmüştür. Ülkemizdeki kolluk kuvvetlerine benzer şekilde emniyete dair görevler üstlenen ceza infaz kurumu memurları emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfında değil, idari hizmetler kısmında sayılmıştır. Aynı zamanda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu çerçevesinde ceza infaz kurumu memurlarının durumuna bakıldığında, sendika kurma haklarının olmadığı görülecektir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu fiilî hizmet süresi zammı uygulanacak olan meslek grupları arasında ceza infaz ve koruma memurları yer almamaktadır.

Bunların yanında, ceza infaz kurumu çalışanları ulaşımlarının sağlanmasındaki problemlerin giderilmesini istemekte, lojman, okul gibi sorunlarının çözülmesi istemektedir. Ceza infaz kurumu memurlarının mağduriyetinin giderilmesinin en önemli noktalarından birisi, kendilerine verilen ücretin ifa ettikleri mesleğin riski dikkate alınarak güvenlik güçleri gibi kendileriyle eş değer görev yapan kişilerin ücret düzeyine yükseltilmesi, ayrıca emekli maaşlarına yansıyacak olan ek göstergelerinin yükseltilmesi olacaktır.

Meclisimiz bünyesinde kurulacak olan bir araştırma komisyonu sayesinde ceza infaz kurumlarında görev yapan vatandaşlarımızın sosyal hakları üzerine yapılacak çalışmalarla mağduriyetleri giderilmiş olacaktır. Diğer yandan, ceza infazkurumu memurları görevlerini daha iyi yerine getirme konusunda çalışma alanlarında gelişme sağlanabilecek, bu gelişme ise hem kendilerinin hem de aile yaşamlarına olumlu etkileri olacaktır. Komisyonun çalışmaları ayrıca, ülkemizde çeşitli aralıklarla gündeme gelen cezaevlerinde yaşanan makus olayların da en alt seviyeye inmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Denilmiştir. 29/01/2015

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.