İnfaz Düzenlemesi Kanun Teklifinde Cezaevi Personeli İçin Sevindirici Haber !

"Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" gün itibariyle TBMM'ye sunulmuş olup sunulan bu metinde Ceza İnfaz Kurumu Personelini yakından ilgilendiren bir değişiklik olduğu görülmüştür. 67. madde içerisinde bulunan bu değişiklikte aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir.

KANUNLAŞAN YASANIN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANMIŞ YENİ HALİ ( Madde No 67'den 66'ya gelmiştir. )

MADDE 66- 6/8/1997 tarihli ve 4301 sayili Ceza infaz Kurumlan Ile Tutukevleri isyurtları Kurumuna Ban Mali Hükümlerin Düzenlenmesi Hakkinda Kanunun 8 inci maddesinin ikinci fikrasında yer alan "hükümlülere" ibaresi "hükümlü ve tutuklulara" seklinde degistirilmiş, üçüncü fikrasma "çalisma yapan" ibaresinden sonra gelmek üzere tutuklu," ibaresi eklenmiş, dördüncü fıkrası aşağıdaki sekilde değiştirilmiş, maddeye dördüncü fikrasmdan sonra gelmek ilzere asagidaki fikra eklenmis ve diger fikra buna gore teselsül ettirilmiştir.

"işyurtlannın yıllık bilançolannda tahakkuk edecek her türlü faaliyet dışı gelirleri ve faizler hariç olmak üzere karlarının %30'unu aşmamak üzere;

  • a) Işyurtlarında görevli personel, işçi ve hükümlüler ile tutuklulara, yıllık net ücretinin %50'sini geçmemek üzere memur maaş katsayısmın (10.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar ve çalıştıkları süre ile yaptıkları işin özellik ve güçlüğüne göre,
  • b) Yukarıda belirtilen bent uyarınca dağıtılan kar payından kalan miktar işyurtları kurumunda toplanarak, bu miktardan işyurdu faaliyetlerinde çalışmayıp sözleşmeli olarak çalışanlar da dahil olmak üzere fiilen ceza infaz kurumlarında çalışan personele, yıllık net ücretinin %10'unu geçmemek üzere memur maaş katsayısmın, (4.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar ve çalıştıkları süreye göre,
  • Işyurtlan Yüksek Kurulu kararı ile kar payı ödenebilir. Bu fılcranın (a) bendi kapsamında yapılan kar payı ödemesi (b) bendine göre yapılacak kar payı ödemesinden az olamaz. Ödemeler, çalışmayı takip eden bütçe yılında ve bir defada yapılır."
  • "Dördüncü arada ödenebileceği belirtilen kar payından kalan miktar içinden ayrıca üstün gayret ve başarı gösteren işyurdu çalışanları ile tutuklu ve hülcümlülere, sözleşmeli olarak çalışanlar da dahil olmak üzere ceza infaz kurumunda çalışan personele İşyurtları Yüksek Kurulu kararı ile kar payı ödeme tavanının %30'una kadar teşvik ödemesi yapılabilir." 
     

ESKİ TASARI METNİ

"MADDE 67- 6/8/1997 tarihli ve 4301 sayılı Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumuna İlişkin Bazı Mali Hükümlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “hükümlülere” ibaresi “hükümlü ve tutuklulara” şeklinde değiştirilmiş, üçüncü fıkrasına “çalışma yapan” ibaresinden sonra gelmek üzere “hükümlü, tutuklu,” ibaresi eklenmiş, dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, maddeye dördüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve diğer fıkra buna göre teselsül ettirilmiştir.

         “İşyurtlarının yıllık bilançolarında tahakkuk edecek her türlü faaliyet dışı gelirleri ve faizler hariç olmak üzere karlarının % 25'ini aşmamak üzere;

      a) İşyurtlarında merkezde ve işyurdu müdürlüğünde görevli personel, işçi ve hükümlüler ile tutuklulara, yıllık net ücretinin % 50'sini geçmemek üzere memur maaş katsayısının (10.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar ve çalıştıkları süre ile yaptıkları işin özellik ve güçlüğüne göre,

       b) İşyurdu faaliyetlerinde çalışmayıp sözleşmeli olarak çalışanlar da dahil olmak üzere fiilen ceza infaz kurumlarında çalışan personele, yıllık net ücretinin % 10'unu geçmemek üzere memur maaş katsayısının, (4.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktara kadar ve çalıştıkları süreye göre,

         İşyurtları Yüksek Kurulu Kararı ile kar payı ödenebilir. Ödemeler, çalışmayı takip eden bütçe yılında ve bir defada yapılır.”

        “Üstün gayret ve başarı gösteren işyurdu çalışanları ile tutuklu ve hükümlülere, sözleşmeli olarak çalışanlar da dahil olmak üzere ceza infaz kurumunda çalışan personele İşyurtları Yüksek Kurulu kararı ile kar payı ödeme tavanının yüzde otuzuna kadar teşvik ödemesi yapılabilir.” denilmiştir.

Kanun teklifinin bu haliyle yasalaşması halinde işyurtları personeli gibi teklif metnindeki katsayılar baz alınarak diğer sözleşmeli personelde dahil olmak üzere tüm personele kar payı verilmesinin önü açılmış olacak. Kanun teklifinin hazırlanmasında, sunulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

70 Maddeden Oluşan İnfaz Düzenlemesi Kanun Teklifi Metni

Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Youtube Kanalımıza Buradan Abone Ol

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.