Malumunuz geçmiş yıllarda yayınlanan yönetmelik  sonucunda Ceza İnfaz Kurumunda çalışan İnfaz ve Koruma Başmemurlarının Nisan 2016 yılından itibaren Rotasyon’a ( Memurların görev yerlerinin mecburi değiştirilmesi durumu) tabi tutulacağı bilgisi hemen hemen herkes tarafından bilinen bir durumdu...

Ve o gün gelip çattı e doğal olarak beklenen karar da pekte alışık olmadığımız bir şekilde yayınlanan bir duyuru ile geçerlilik kazandı. (Neden pekte alışık olmadığımız dediğime gelince aşağıda az çok değinmeye çalışacağım...)

Bu yazımızın amacı; Gelen bu rotasyon haberinin infaz ve koruma başmemurlarının hayatında ne gibi değişiklere neden olduğunu, bu durumun kendilerini memnun edip etmediğini, gelecek için beklentilerini vs konuları,  iş gereği içinde bulunduğumuz ve şahit olduğumuz kadarıyla aktarmaya ve katılım gösterirlerse kendilerinden gelen yorumlar ile bu duruma ışık tutmaya çalışacağız.

Öncelikle konunun başında da söylediğim gibi geçmişte yapılacak, edilecek denilen ve bizler için olumlu olacak çoğu değişikliğin gerçekleştirilmemesinide göz önüne alırsak bu haberinde gerçekleşeceğine kimse pek olumlu bir gözle bakmıyordu, ama maalesef buradan şunuda anlamış oluyoruz ki; bizde olumlu gelişmeler için verilen vaatler değil olumsuz gelişmeler için verilen vaatleri dikkate almamız gerekiyormuş !

Şimdi 15 yıl ve üzeri aynı komisyonda  ikbm olarak görev yapmış başmemurlara bölge esasına dayanılarak  5(Beş)  yer yazma hakkı tanınmış durumda.Konuyla alakalı merak edileceğini düşündüğüm bir konuda bulunduğunuz ceza infaz kurumunun hangi bölgede olduğunu aşagıda paylaşacağım listeden bakabilirsiniz...

Olayın keşmekeşini sizlere daha iyi aksettirebilmek için bir başmemurun rotasyon haberiyle yaşadıklarını, hayatındaki değişiklikleri, kaygılarını az çok edindiğim izlenimlerimi sizlere aktarayım; Vatandaş haberi duyduğundan bu güne bir an olsun bile huzurlu değil ve söylemleri şu şekilde ‘’ Ne yaparım bu yaştan sonra  başka yerlerde daha nereye bile gideceğimi bilmiyorum, bu yer uzak mı olacak yakın mı, ailemi, halihazırda kurulu düzenimi ben oraya nasıl taşırım, hadi gitmeyeyim diyeceğim emekli olayım diyeceğim ama üniversite okuyan öğrencim var maaşım yarı yarıya düşecek tek maaşla ben bunun altından nasıl kalkarım, keşke bunu bizden sonra başmemur olacak yeni adaylar için yapmış olsalardı”  Bir başka başmemurun söylemi ise şu şekilde “memur ve başmemur arası maaş farkı 200 tl sorumluluk ve stres değeri, acaba CTE Genel Müdürlüğüne başvurulsa ve başmemurluktan feragat dilekçesi gönderse başmemurlar Genel Müdürlüğün cevabı ne olurdu” gibilerinden çaresizlik ve kafa karışıklığı belirten söylemler içerisine girdiklerini gözlemleriyoruz.Bu vb başka örneklerin de var olduğunu, durumu özetlemek için bu örneklerin yeterli olacağını düşünüyorum.

Şu an halihazırda 2015 Ağustos ayı itibariyle  CTE bünyesinde 2500 civarı  İKBM bulunmakta, bu sayının içerisinden rotasyona kaçı tabi olacak, rotasyona uğrayan başmemurlardan kaçı yeni görev yerinde çalışacak, kaçı görevi bırakacak ve emekli olacak tabi bunları zaman gösterecek ama bir gerçek varki bu durumun onların hayatında oluşturacağı büyük değişim !

Son olarak bir kaç temenni ve kısa bilgiyi sizlerle paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum. Bakanlığımızın bu konuda göstermiş olduğu hassasiyeti, biz Ceza İnfaz Kurumu personellerinin  yıllardan bu yana beklediği ve her zaman dile getirilen vaatler listesinde başı çeken yıpranma, özlük haklarımızdaki iyileştirme vs konularda da aynı özeni göstermesinin de zamanının geldiğini düşünüyor, rotasyona tabi olan başmemurlarımıza bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ediyorum.

Rotasyona uğrayacak başmemurlarımızın bundan sonrası için ne yapacaklarına dair kısa anketimize katılmaları için aşağıdaki resme tıklayınız... 06/04/2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET 2 yıl önce

2020 rotasyonunda geldi̇m i̇lk rotasyon 15 yildi bi̇ze geli̇nce 10 yila düştü geri̇ 15 çikti
hayat peri̇şan 4 bölündüm ev memlekette kaldi hanim okuyan çocuk bi̇ri̇ i̇stanbul üni̇versi̇te bi̇ri̇ mani̇sa çalişma bende ayri yerde eyt yi̇ bekli̇yom emekli̇ olacam bi̇rde kadro tahsi̇si̇nde devrem i̇km ler benden fazla maaş aliyor i̇kbm ni̇n i̇nanin hi̇ç bi̇r cazi̇p tarafi yok bi̇n pi̇şman oldum sikintilarini bi̇len arkadaşlar i̇yi̇ bi̇li̇r ci̇dden değmezmi̇ş vAllahi̇de pi̇şmanim