Emekli İnfaz ve Koruma Memurlarına Silah Taşıma ve Bulundurma Hakkı Verilecek

24 Ekim 2019 tarihinde TBMM'de, "Memurların ateşli silah taşıması" kanununda düzenleme yapıldı. Meclis'te görüşülen bu konu üzerine silah alımı konusunda ilgili kurallar konuşuldu ve alınacak kararlar belirlendi. Yapılan düzenlemeye göre;

"Disiplin kurulları veya mahkeme kararıyla meslekten veya devlet memurluğundan çıkarılanlar ya da haklarında verilen mahkumiyet kararı sonucu memuriyetle ilişiği kesilenler hariç olmak üzere vali, vali muavini, kaymakam, hakim, savcı ile bu meslekten sayılanlardan, emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda çalışan personelden, MİT hizmetleri mensuplarından, büyükelçi unvanlarından, cumhurbaşkanlığı merkez teşkilatında Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü ve Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri ile Cumhurbaşkanı başdanışmanlarından, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünde genel müdür, genel müdür yardımcısı, daire başkanı ile merkez ve taşra teşkilatında görevli kaçakçılık ve istihbarat müdürü, bölge amiri, kısım amiri ve gümrük muhafaza memuru unvanlarından, Ceza İnfaz Kurumu başkontrolörleri ve kontrolörleri, birinci ve ikinci müdürleri, idare memurları, infaz ve koruma başmemurları ve memurları ile denetimli serbestlik müdür ve müdür yardımcılarından, orman muhafaza memurları ve orman bölge şeflerinden emekli olanlara silah taşıma ve bulundurma hakkı verilecek."denilmiştir.

Yapılan bu düzenleme ile infaz ve koruma başmemurları ve memurlarına emekli olduktan sonra da silah taşıma ve bulundurma hakkı verilecek olup yapılan bu düzenlemenin resmi gazetede yayınlanmasıyla geçerlilik kazanacağınıda hatırlatmak isteriz. Bu hak kazanımının tüm personel arkadaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

07/11/2019 Güncellemesi 

Adalet Bakanlığı bünyesinde ceza infaz kurumlarında görev yapan personele yıpranma hakkından sonra emeklilikte silah taşıma yetkisi verildi.

Adalet Bakanlığı, çalışanların taleplerinden bir yenisini daha hayata geçirdi. Ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan cezaevi müdürleri, denetimli serbestlik müdür ve yardımcıları, idare memurları, infaz ve koruma başmemurları ve memurları ile ceza infaz kurumu başkontrolörleri ve kontrolörlerinin emeklilikte de silah taşıma ve bulundurmalarına ilişkin düzenlemeyi de içeren 7190 sayılı Gümrük Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından bugünkü (07/11/2019 tarihli) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun, 24 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Mesajında; özveriyle çalışan personelin taleplerini karşılamak için gayret gösterdiklerini belirten Gül, “Ceza İnfaz Kurumları ve Denetimli Serbestlik Müdürlükleri personelimizin emeklilikte silah taşıma ve bulundurmalarına ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi yasalaştı. Teşkilatımıza hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.

Bilindiği gibi 25 Ağustos 2017 tarihinde 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ceza infaz kurumlarında görev yapan personele yıpranma hakkı da verilmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yunus 1 yıl önce

Kanunu düzenlediler eyvAllah da dosyalarımız emniyette aylardır silah ruhsatı alamıyoruz yönetmelikte emeklilere yazıldığı için gorevdekiler alamıyor boyle saçma bi hal içerisindeyiz lütfen bu konuda sesimizi cikaralarim

Avatar
hayrettin 1 yıl önce

sayın yetkililer, emeklilikte silah taşıma hakkı verdiniz de 30 yıldır görevde olana verilen silah taşıma artık verilmemeye başlandı. kaş yapalım derken göz çıkardınız.

Avatar
serdar tezcan 2 yıl önce

babam emekli infaz memuru,emekli oldukdan sonra beulundurma ruhsatlı tabancası ,ruhsat tazelememe nedeni ile kendisinden alındı tabi yazı geldiği halde.sorum şimdi tanınak hak üzere taşıma ruhsatlı tabanca alabilirmi teşekkürler