Bakan Tunç, İnfaz ve Koruma Memurları'nın Yemin Törenine Katıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ankara Eğitim Merkezinde düzenlenen infaz ve koruma memurları yemin törenine katıldı.

Yemin töreninde konuşma yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, infaz ve koruma memurlarının adalet sistemimin güçlenmesinde, toplumun suça karşı korunması sürecinde görev alacaklarını ifade etti. Ceza infaz sisteminin en önemli amaçlarından birisinin hükümlülerin infaz sonrası suçtan uzak tutulması olduğunu vurgulayan Bakan Tunç, infaz sürecinde suça karışmış insanların olumlu yönde kişisel gelişimlerini tamamlamaya odaklandıklarını söyledi.İnfaz ve Koruma Memurlarına Önemli Görevler Düşüyor

Bakan Tunç, bu çerçevede infaz ve koruma memurlarına büyük bir görev düştüğünü söyleyerek, “Öncelikle bu kişilerin aklına ve yüreğine dokunarak onların gelişim süreçlerini desteklemek en büyük vazifeniz olmalıdır. Bu kapsamda talip olduğunuz meslek ile şüphesiz ki toplumsal önemi yüksek bir alanda sorumluluk üstlenmektesiniz. Aynı zamanda hükümlü ve tutukluların temel insan haklarının ve onurunun korunması sorumluluğu da artık sizlerin omuzlarında olacak. Bakanlığımızda ve alanda görev alan infaz hizmetleri personelinin bu konudaki hassasiyetimizin farkında olduğuna ve bu doğrultuda görev ifa ettiğine yürekten inanıyorum.” dedi.Islah Çalışmaları Örnek Oluyor

İnfaz ve koruma memurlarının eğitim sürecinde katkısı olanlara teşekkür eden Bakan Tunç, son yıllarda ceza infaz kurumlarında teknolojinin imkânlarının kullanılmaya başlandığını, ACEP gibi kapsamlı projelerin de ceza infaz kurumlarında başarıyla uygulandığını dile getirdi. Ceza infaz kurumlarında yürütülen projelerin ulusal ve uluslararası düzeyde ödül aldığını anlatan Bakan Tunç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tutuklu ve hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması gerçekten çok önemli. Ceza adalet sistemimizi, infaz sistemimizi hukuk devleti ilkelerine ve insan haklarına uygun hale getirmeye yönelik çok sayıda mevzuat ilerlemesini zaman içerisinde gerçekleştirdik. Bugün ceza infaz kurumlarımızda yürüttüğümüz, eğitim, iyileştirme ve meslek edindirme çalışmalarıyla somutlaşan ıslah faaliyetleri birçok ülkeye örnek olarak gösterilmektedir. Hatta, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüz eğitimci personellerini dost ülkelere göndererek, o ülkelerin infaz sistemine katkıda bulunduğunu memnuniyetle belirtmek istiyorum.”

 Bakan Tunç konuşmasında, 5 personel eğitim merkeziyle personel gelişimini aktif olarak desteklediklerini, son 21 yılda gerçekleşen yapısal dönüşüm çalışmalarının en dikkat çekici örneğinin personel eğitim merkezleri olduğunu dile getirdi.“Bu Kutsal Kamu Görevini En İyi Şekilde Yerine Getirmek Bizlerin Sorumluluğudur”

Programda konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülerin topluma yeniden kazandırılmaları amacıyla çalışmalar yapıldığını belirterek, “Devletimizin bizlere emaneti olan bu kutsal kamu görevini en iyi şekilde yerine getirmek bizlerin en önemli sorumluluğudur. Bu görevi yerine getiren personelimizin bilgili ve donanımlı olması, infazın temel amacında yer alan hedeflere ulaşmamızı sağlayacak en önemli güç kaynağımızdır.” dedi.

Personel eğitim merkezleri hakkında bilgi veren Genel Müdür Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ankara Personel Eğitim Merkezimizde, kamu kurumları arasında nadir bulunan ve infaz alanında tek olma özelliğine sahip olan ihtisas kütüphanemiz ile bilginin ve bilimin ilgililere ulaşılmasını sağlayarak, araştırma ve geliştirme çalışmalarını destekleyecek kütüphanemiz mevcuttur. Bu modern eğitim ortamları ve eğitim araçları, öğrenmenin kalıcı olması ve değişim için bizlere güç vermektedir.”

Konuşmaların ardından Bakan Tunç, eğitimini dereceyle bitiren infaz ve koruma memurlarına plaket verdi. Program, infaz ve koruma memurlarının yemin etmesiyle tamamlandı.Bakan Tunç, İhtisas Kütüphanesinin de Açılışını Gerçekleştirdi

İnfaz ve koruma memurlarının yemin töreni öncesinde Bakan Tunç, Ankara Personel Eğitim Merkezini gezerek, yürütülen eğitim çalışmaları hakkında Genel Müdür Yıldırım’dan bilgi aldı. Personel Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan ihtisas kütüphanesinin de açılışını gerçekleştiren Bakan Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arşivlerinden oluşturulan fotoğraf sergisini gezdi.

Ankara Personel Eğitim Merkezinde yapılan programa Adalet Bakan Yardımcıları Hasan Yılmaz, Ramazan Can, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Turan Kuloğlu, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürü Günay Albayrak, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Namık Kemal Varol, Hasan Akceviz, Banu Demirci Altay, Burak Ceyhan, Fatih Güngör, Çelebi Yılmaz, Ankara Personel Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Aslan ve tetkik hâkimleri katıldı.

Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

X (Twitter) Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Telegram Grubumuza Buradan Katıl

Youtube Kanalımıza Buradan Abone Ol

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.