2017 Yılı AÖF Güz Dönemi Final Sınavı Sonuçları Açıklandı !

AÖF öğrencileri için heyecanlı bekleyiş sona erdi. 14-15 Ocak 2017 tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi final sınavı sonuçları AÖF resmi sitesi üzerinden erişime açıldı. AÖF sonuçlarını sorgulamak isteyen adaylar kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabiliyor.

 

AÖF SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

 

AÖF SINAV SONUÇ İTİRAZI

 

Sınav sonuçlarına, ilan edilme tarihinden itibaren 5 (beş) işgünü içinde itiraz edilebilir. Bu süre geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

 

AÖF BAHAR DÖNEMİ VİZE SINAVLARI NE ZAMAN?

 

AÖF Güz dönemi final sınavlarının sonuçlarının açıklanması ile birlikte AÖF bahar dönemi vize sınavları için de geri sayım başladı. AÖF bahar dönemi vize sınavları 15-16 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak. AÖF bahar dönemi vize sınavı giriş yerleri sınavdan bir hafta önce internet üzerinden sorgulanabilecek. AÖF'TE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

 

Uygulama hayata geçerse sınavda yanlış verilen cevaplardan 4 tanesi 1 doğru cevabı götürecek. Her yanlış cevap 0.25 doğru cevabı eksiltmiş olacak.

 

AÖF SINAV TARİHLERİ

 

Bahar Dönemi Ara Sınavı 15 - 16 Nisan 2017

Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı 27 - 28 Mayıs 2017

2016-2017 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı 22 Temmuz 2017

 

AÖF'DE GEÇİLEMEYEN DERSLER NE OLACAK?

 

AÖF yeni ders sisteminde seni 2 döneme ayrılıyor. 1. dönemde alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. dönem içerisinde, 2. dönemde alınan ancak kalınan ders yine gelecek yıl 2. dönem içerisinde alınabilecektir.

 

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 Vize + 1 Final olarak yapılıyor. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere final sınavına giriliyor. Bu vize ve finaller geçmişteki gibi vize%30 ve Final%70 olacak şekilde değerlendirmeye alınarak ortalama hesaplanıyor. Not Harfsel Olarak sisteme giriliyor.

 

Sınavlarda öğrenci sayısına bağlı olarak, tek (A), iki (A,B) veya dört (A,B,C,D) Kitapçık türü kullanılabilmektedir.

 

 

AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE 3 DERS MÜJDESİ !

 

İktisat ve İşletme fakültelerinden mezun olmasına tek dersi kalan öğrencilere kolaylık için sınav hakkı 3 derse çıkarıldı.

 

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversitenin internet sitesinden, Açıköğretim sistemine kayıtlı yaklaşık 1,5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren üç ders sınav hakkına ilişkin açıklama yaptı.

"Açıköğretim İktisat ve İşletme fakültelerinden mezun olmasına tek  dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için uygulanan tek ders sınavları, bu  yıldan itibaren üç derse çıkarıldı." ifadesini kullanan Gündoğan, Açıköğretim,  İktisat ve İşletme fakültelerinin lisans veya ön lisans programlarında kayıtlı, üç dersten başarısız olan ve bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrencilere tanınan üç ders sınav hakkından hangi durumdaki öğrencilerin yararlanabileceğine de açıklık getirdi.

Kayıtlı olduğu bölüm veya programlarda tüm dersleri alan ve üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrencilerin "üç ders sınavı"na girebileceğini aktaran Gündoğan, şunları ifade etti:

"Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir.  Başarısız olduğu üç dersten (DZ) veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine  geçer. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.  Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi  notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ kapsamında oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.”

SINAV TARİHLERİ DE AÇIKLANDI

 

Gündoğan, "Türkiye programları için üç ders sınavının 22 Temmuz 2017  Cumartesi günü fakülte yönetim kurulu kararıyla belirlenen sınav merkezlerinde  gerçekleştirileceğini" belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye programlarına kayıtlı bulunan ve  halen cezaevi-tutukevinde olup üç ders sınavına girme hakkı olan öğrencinin  sınavı da 22 Temmuz Cumartesi günü bulunduğu ildeki cezaevi-tutukevinde  yapılacak. Yurt dışı programları için üç ders sınavı; 13 Ağustos 2017 Pazar günü  yine fakülte yönetim kurulu kararı ile belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek.”

Rektör Prof. Dr. Gündoğan, Açıköğretim sistemine kayıtlı öğrencilerin  başarılarını artırmaya yönelik yaptıkları çalışmaları sürdüreceklerini bildirdi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.