Ceza İnfaz Kurumları ( CİK ) Personelinin 2020 Ocak Maaşları Ne Kadar Olacak ?

Ceza İnfaz Kurumlarında görev alan personellerden İnfaz ve Koruma Memuru, İnfaz ve Koruma Başmemuru ile Ceza infaz kurumu müdürü kadrosunda çalışan personelleri için 2020 yılına ait 2020 ocak ayından geçerli olmak şartıyla zamlı maaşları hesaplanmıştır.

Bilindiği üzere devlet memurlarının maaşına 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olarak %4 ve 2019 yılının temmuz ayı itibariyle enflasyon artış oranının %5’ten fazla gelmesi durumunda, fazlalık kısmı kadar artış yapılacak. 2019 yılı Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2019 yılının Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında toplamda %5,31 oranında artış göstermiş olduğundan, Kasım ve Aralık aylarında enflasyonda herhangi bir değişiklik (artış veya azalış) olmaması durumunda Ceza İnfaz Kurumları personelinin maaşlarına da 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak toplam %4,31 oranında artış yapılacak.

Ayrıca, bu yılın Aralık ayı içerisinde kesinleşecek olan brüt asgari ücret rakamına göre belirlenecek Asgari Geçim İndirimi Tutarları da kamu çalışanlarının aylık net ücretine artış olarak yansıyacak. Lakin, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli maaş artışının hangi oranda yapılacağı, 3 Ocak 2020 Cuma günü netlik kazanacak.

2020 yılı Ocak ayı net maaşları ne kadar olacak

Bu bağlamda, enflasyon artış oranının 2019 yılı Ekim ayına ilişkin açıklanmış olan seviyede kalacağını varsaydığımızda, Ceza İnfaz Kurumlarında lisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurlarından bazılarının 15 Ocak 2020 net maaş miktarlarının ne kadar olacağı hakkında bilgi olması açısından,  hazırladığımız tablo aşağıda paylaşılmıştır.

Hesaplamaya; aile yardımı ödeneği ile 2020 yılı asgari geçim indiriminden yansıyacak fark dahil edilmemiş, enflasyon farkı ise Ekim ayı rakamlarına göre 0,31 oranında dahil edilmiştir. Bu sebeble, 15 Ocak tarihinde ele geçecek net maaş miktarları, aşağıdaki Tabloda belirtilen tutarlarla az da olsa farklılık gösterebilecektir. 

Ayrıca Cezaevi Müdürü, İnfaz ve Koruma Başmemuru, İnfaz ve Koruma Memurlarından; özel eğitim ve iyileştirme tatbik edilen cezaevlerinde, D ve F tipi cezaevlerinde, Ankara kapalı cezaevinde, Bayrampaşa ve Buca cezaevlerinde görevli olanlara yapılan ilave Adalet Hizmetleri Tazminatı ödemesi diğer yerlerde görev yapanlara göre bir miktar daha fazla olurken, Özel Tip ve (E) Tipi Cezaevi Müdürlerine ayrıca 200 puan iş riski zammı da ödenmektedir. (Tablo altındaki not bölümünde ayrıntılara yer verilmiştir)

Öte yandan, İnfaz ve Koruma Başmemurları ile İnfaz ve Koruma Memurları için Adalet Hizmetleri Tazminatı belirlenirken, kadroları 1-4 derecelerde olanlar ile kazanılmış hak aylık dereceleri 1-4 derecelerde olanlar bakımından farklı belirleme yapılmıştır.

Ceza ve İnfaz Kurumlarında görevli bazı personelin 15 Ocak 2020 net maaşları

(asgari geçim indirimi artışı ile aile yardımı hariç ve enflasyon farkı 0,31 olduğunda)

NOT:
*Asgari Geçim İndirimi tutarı olarak, 2019 yılında geçerli olan tutarlar kullanılmıştır.

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Cezaevi Müdürü, İnfaz ve Koruma Başmemuru, İnfaz ve Koruma Memurlarından; özel eğitim ve iyileştirme tatbik edilen cezaevlerinde, D ve F tipi cezaevlerinde, Ankara kapalı cezaevinde, Bayrampaşa ve Buca cezaevlerinde görevli olanların aylık net ücreti, tabloda belirtilen tutarlardan 41 TL daha fazladır. Öte yandan, Özel Tip ve (E) Tipi Cezaevi Müdürlerine ayrıca 200 puan iş riski zammı (yaklaşık 8 TL) ödenmektedir.

*Çalışılan kurum, yer ve bölgeden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

*Tabloda hizmet süreleri 12 yıldan az olanların, 14.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş oldukları varsayılarak, sosyal güvenlik kesintileri ilgili mevzuat çerçevesinde hesaplanmıştır.

*Tabloda hizmet süreleri itibariyle personelin ulaşabileceği derece ve kademeler tahmini olarak alındığından, hizmet yıllarına karşılık gösterilen derece ve kademelerde farklılıklar görülebilir.

*Yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya dahil edilmemiştir.

*Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası primi ve sendika aidatı kesintileri dikkate alınmamıştır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf 4 yıl önce

Sözleşmeli personel ne yazikki 4 bin alamıyor 9/1 sayılan sözleşmeli yeni başlayan 3500 alıyor.Aramizdaki bu fark ne zaman kapatilacak ?

Avatar
Misafir 4 yıl önce

sözleşmeli infaz koruma memurları zor koşullarda çalışmasına rağmen maaşları ayrımcılık yapılıyor. bu düzen ancak türkiye cumhuriyetinde olur ye kürküm ye devleti askere polise her türlü hak veriliyor daha zor koşullarda çalışan infaz koruma memurlarına yok infaz koruma memurlarının oy verirken bunları göz önünde bulundurmalarını temenni ediyorum