CTE Genel Müdürlüğü Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı ) ...

SGK'ya bağlı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne 22/09/2017 tarihinde göndermiş olduğu “Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı )” konulu yazısında belirtildiği üzere CTE personelinin Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı ) alma aşamasındaki ayrıntıları CTE sitesinden yapılan bir paylaşım ile duyurulmuştur.

 

Paylaşımda hangi konulara yer verildi, başlıklarıyla inceleyecek olursak...

 

 

1- KADROLU PERSONEL FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI PRİM BELGELERİNİN GÖNDERİLMESİ

2- FİİLİ HİZMET ZAMMI UYGULAMA KILAVUZU

3- SGK DAN GELEN FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI KONU AYRINTISI

 

 

Ayrıca CTE web sitesinde şu ifadelere yer verilmiştir.

 

“25.08.2017 tarihinde yayınlanan 694 Sayılı KHK'nin 153.Maddesinde Ceza İnfaz Kurumunda çalışan personele fiili hizmet süresi zammı hakkı tanınmış olup, bu haktan faydalanacaklar madde metninde sayılan ünvanlar ile Ceza İnfaz Kurumlarında hükümlü ve tutuklularla bilfiil irtibat içinde bulunan tüm kadrolu ve sözleşmeli personeller olarak belirtilmiştir.


Fiili hizmet süresi zammının uygulama esaslarının belirlenmesi amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile toplantılar yapılması neticesinde ekte sunulan kılavuzlar hazırlanmıştır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 102 ve 108. Maddeleri gereğince fiili hizmet süresi zammı bildirimlerinin Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğüne Kamu Bilgilendirme Sistemi üzerinden, Sosyal Güvenlik Kurumuna ise Kesenek Bilgi Servisi Üzerinden en geç 30.09.2017 tarihine kadar bildirimlerin yapılması zorunluluğu bulunmakta olup; aksi takdirde cezai işlem uygulanacağı belirtilmektedir. 


Yazımız ekinde sunulan yukarıda belirtilen sistemlere kayıt yapılması usulünü açıklayan kılavuzlar dikkate alınarak ceza infaz kurumlarının herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak için 30.09.2017 tarihine kadar girişlerin yapılması ve bildirgelerin hazırlanması gerekmektedir.


Bilgilerinize rica olunur.” denilmiştir.

 

CTE resmi internet sayfası üzerinden yayımlanan duyuruda SGK Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğünden gelen yazıda dikkat çeken ayrıntılar, merak edilen sorular ve cevapları

 

a- Kimleri Kapsıyor ?

 

“Bilindiği üzere, 25/8/2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak aynı tarih itibariyle yürürlüğe giren 694 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) 153 üncü maddesiyle 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tabloya (19) sıra numarası eklenmiş olup, ceza infaz kurumlarında; ceza infaz kurumu müdürü, idare memuru, infaz ve koruma başmemuru, infaz ve koruma memuru unvanlı kadrolarda bulunanlar ile Adalet Bakanlığı taşra teşkilatına tahsisli kadro veya pozisyonlarda bulunup ceza infaz kurumlarında görev yapan ve ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklularla bilfiil irtibat içinde olan diğer görevliler fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınmışlardır.

 

b- 90 gün eklenecek’in dayanağı nedir ?

 

Buna göre, Ceza infaz kurumlarında fiili hizmet süresi zammına tabi olarak 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında çalışan sigortalıların 25/8/2017 tarihinden itibaren prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için 90 gün fiili hizmet süresi zammı eklenecektir.

 

c- 90 gün tam prim yatmayacak muhabbetinin ayrıntısı nedir ?

 

Ancak, Fiili hizmet süresi zammı kapsamında olan işyerlerinde çalışan sigortalıların kapsamda olan işlerde fiilen çalışmayarak risklerine maruz kalmadıkları 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilen tatil günleri ile yıllık izin, ücretsiz izin, ücretli izin, sıhhi izin ve eğitim kurs süreleri gibi haller 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesi kapsamında değerlendirilmediğinden ay içerisinde bu süreler düşüldükten sonra kalan sürelerin bildirimleri fiili hizmet süresi zammı kapsamında yapılacaktır. “ denilmiştir.

 

d- 56 TL zam yapılacak deniliyor aslı varmı ?

 

Bahsi edilen 56 TL SGK'nın örnek hesaplama kılavuzunda gösterilen 30 günlük prim miktarı rakamlar ortalama olabilir, temsili olabilir o konuda yorum yapmıyorum lakin orada görülen miktar kurumun Yıpranma payı ödeneği olarak SGK ya sizin adınıza yapmış olduğu prim miktarını göstermekte yani nakti olarak maaşınıza yansıyan bir miktar değildir.

 

 

 

 

EK1: Fiili Hizmet Zammı Bildirimleri Yardım Kılavuzu 

 

EK2: Fiili Hizmet Zammı Uygulama Kılavuzu 

 

EK3: Fiili Hizmet Zammı SGK Uygulama Kılavuzu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.