İnfaz ve Koruma Memurları'nın Hizmet Sınıfı Değişikliği İçin TBMM'de Verilen Teklif Reddedildi

CHP İzmir Milletvekili Atilla SERTEL' in infaz ve Koruma Memurlarının hizmet değişikliği için vermiş olduğu kanun teklifinin oylanması bilindiği üzere geçenlerde yeterli sayıda milletvekili olmadığı için bu güne bırakılmıştı. Bugün yapılan oylamada ise maalesef yeterli çoğunluğun oyunu alamayarak reddedildi. Meclis tutanaklarındaki vekillerin konuşmalarından satırbaşlarını aşağıda paylaşmak istedik. 

TBMM Tutanaklarından Kesitler

ATİLA SERTEL (İzmir) – Sayın Başkan, kıymetli milletvekilleri; Cumhuriyet Halk Partili bir milletvekili olarak infaz koruma memurlarının güvenlik kısmına geçmesi noktasında yasa teklifi verdim. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı maddesi için sayılan genel idari hizmetler sınıfı kapsamına infaz koruma memurları girmiyor. Çünkü infaz koruma memurlarının büro memurları gibi idari hizmetler sınıfında yer alması Anayasa’mızın temel ilkelerinden ölçülülük ilkesine aykırıdır çünkü infaz koruma memurlarının elinde kalem yoktur. İnfaz koruma memurları son derece kötü koşullarda cezaevi içerisinde âdeta mahkûmlarla iç içe bir görev görmektedir.

Sevgili arkadaşlarım, bunlar infaz koruma memurlarının giydiği kıyafetlerdir. Aslında idari hizmetler kısmında büro memurlarının ellerinde kalem bulunur. Bu kardeşlerimiz, can güvenliği açısından ve infaz koruma memuru olması nedeniyle cezaevindeki durumu kontrol altına almak için âdeta bir polis, bir asker görevi gören insanlardır ve şehitler vermişlerdir. Sadece Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki şehitlerin birkaçını buradan okumak isterim: Gazanfer Çağlayan, darp sonucu öldürülmüştür; İlhan Köse, silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştür; Abit Tüber, silahlı saldırıda öldürülmüştür.

Safi Canbaş, bombalı saldırıda öldürülmüştür; İsmail Daler, bombalı saldırıda öldürülmüştür; Fayat Toy, darp sonucu öldürülmüştür; İsmet Aktürk,  müdür, silahlı saldırıda; Nimet Barik,  bıçaklı saldırıda öldürülmüştür.

Sevgili arkadaşlarım, infaz koruma memurlarıyla ilgili size çağrım var, tıpkı Genel Başkanımızın yaptığı çağrıyı size yapıyorum: Gelin, infaz koruma memurlarıyla helalleşin. 17 bıçaklı, silahlı saldırıda öldürülmüş infaz koruma memurları adına sizlere sesleniyorum: Partinizin adı “Adalet”  Bakanlığın adı “Adalet” ama adalet içinde hiç yok. Adalet Bakanlığının içinde adaletsizlik varsa Türkiye'de adaletten söz etmek mümkün değil. Bir kez olsun vicdanınızı dinleyin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun aklınızla hareket edin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun saraya ve sarayın grup başkan vekilinin elini kaldıracağına göre işaret buyurmayın, sizden rica ediyorum. Kurtulun esaretten, özgürleşin ve infaz koruma memurlarının hakkı olan güvenlik hakkını, güvenlik sınıfına geçişini onaylayın.

Sevgili arkadaşlarım, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e de seslendim,  dedim ki: “Siz Adalet Bakanı olarak kendi personelinizin özlük haklarına sahip çıkmıyorsanız asıl mesele sizin iktidarınızdadır.” 70 bin infaz koruma memuru var, 70 binin 10 bini sözleşmeli. Sözleşmelilerin, bizzat infaz koruma memuru olup kadrolu olanlardan çok büyük haksızlıkla eşitsizlikle  çalıştırıldığını da biliyoruz. Geçmişte infaz koruma memurlarının lojmanları vardı, yok oldu, kapandı, bitti, şu anda lojmanlarda oturamıyorlar. Geçmişte infaz koruma memurları araçlarla cezaevine taşınıyordu, yok oldu. Şimdi, size buradan teklifimi tekrar sunuyorum: Gelin, hep birlikte el kaldıralım. Milliyetçi Hareket Partisi ve AK PARTİ Grubu da hep birlikte el kaldırsın, siyaset üstü bu duruma hep birlikte çözüm bulalım. Sonra infaz koruma memurları için 3600’ü getirelim, itfaiyeciler için 3600’ü getirelim, polislerimiz, öğretmenlerimiz, sağlıkçılarımız için 3600’ü getirelim. Bu ülkede beraber yaşıyoruz, hayatım boyunca ezilenlerden, hayatım boyunca gerçekten hakkı yenenlerden yana saf tuttum ve tutmaya devam edeceğim.

Bu konuda sizden rica ediyorum, kendim için, kendi kişisel çıkarlarım ya da ailem için sizden bir şey istersem namerdim ama infaz koruma memurları için sizden oy istiyorum ve infaz koruma memurlarının hakkını korumanızı istiyorum. Hassaten rica ediyorum; özgürleşin, aklınızı ve vicdanınızı kullanarak oy verin. 70 bin aile sizin ellerinize bakıyor, 70 bin aile sizin oylarınıza bakıyor, 70 bin ailenin gözü kulağı, herkesin gözü sizin üzerinizde ve bu arkadaşlar bize oy vermiyor biliyor musunuz? Birçoğu AK PARTİ’ye, birçoğu MHP’ye oy veriyor. Biz oy için bu kürsüye çıktıysak da namerdiz. Biz infaz koruma memurlarının hakkını, hukukunu savunmak için varız. Cumhuriyet Halk Partisi ezilenlerden yana var ve var olacaktır.

BAŞKAN – Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmemiştir.

---------------------------

İnfaz ve Koruma Memurları ne istiyor Emniyet Hitmetleri Sınıfımı yoksa kendisine has özel bir hizmet sınıfımı... isterseniz 657 Devlet Memurları Kanununda yer alan hizmet sınıfları hangileri bi göz atalım. 

1- Genel İdare Hizmetleri Sınıfı

2- Teknik Hizmetler Sınıfı

3- Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı

4- Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı

5- Avukatlık Hizmetleri Sınıfı

6- Din Hizmetleri Sınıfı

7- Emniyet Hizmetleri Sınıfı

8-Jandarma Hizmetleri Sınıfı

9- Yardımcı Hizmetler Sınıfı

10- Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı

11- Sahil Güvenlik Hizmetleri Sınıfı

12- Milli İstihbarat Hizmetleri Sınıfı

İnfaz ve Koruma memuru meslektaşlarım, belki bugün yeterli miktarda oy alamayarak bahsi edilen o güvenlik hizmetleri sınıfına geçememiş olabiliriz ama bilinmesini isterim ki bu ilerleyen zamanlarda kendine has 13. bir hizmet sınıfı olarak kabul görmesi hiç içten değil. En azından kulağa su kaçtı bir kere. Neden olmasın !

Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Telegram Grubumuza Buradan Katıl

Youtube Kanalımıza Buradan Abone Ol

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mrt 9 ay önce

Yazıklar olsun ne denebilir ki görmezden geliniyor hersey hakkım helal değildir çoluk çocuklarından çıksın hakkımı yiyenlerin.

Avatar
Mehmet 10 ay önce

Çok komik hem hakkınızı verecez diyorlar hemde kendileri hayır diyor.