banner131

Kamu Görevlilerinin Mal Varlığını Kontrol İçin "otomatik takip sistemi" Kuruluyor !

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan bilgilere göre kamu çalışanlarının mal beyanlarının doğruluğunu araştıracak "otomatik takip sistemi" kuruluyor. Memurlar mal varlıklarındaki değişimi anlık olarak elektronik sistemden güncelleyecek. Kişilerin mal varlığındaki dikkat çeken artışlarda bu sistem üzerinden takip edilecek. 

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda kamu çalışanlarının mal beyanlarının doğrulu için otomatik takip sistemi kurulacağı ifade ediliyor.

Mevcut düzenlemelere göre kamu görevlileri işe girişlerinde mal beyanında bulunuyor. Ayrıca devlet memurları işten ayrılmaları durumunda ayrılma tarihini izleyen bir ay içinde tekrar mal beyanında bulunuyorlar. Kamu görevlileri mal beyanlarında önemli bir değişiklik olması durumunda izleyen bir ay içinde ek bildirimde bulunmaları gerekiyor.

Yeni düzenleme ile birlikte memurların elektronik sisteme kendileri girerek mal varlıklarını yenilemeleri veya güncellemeleri gerekecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi mal varlığında anlık göze çarpan değişiklikler olan memuru tespit edebilecek.

Mevcut durumda bir memurun mal varlığı anca Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında istenebiliyor.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu da mal varlıklarında incelemelerde bulunabiliyor.