657'li İnfaz ve Koruma Memurlarının Eş Mazeret Tayini Çilesi...

   657'li olarak çalışan İnfaz ve Koruma Memuru olan bir arkadaşımızın eş durumundan tayinlerinde yaşadığı sıkıntıyı bizlere iletmesi ve bu vb. durumdan şikayetçilerinde olabileceği varsayımından yola çıkarak meslektaşımızın yaşadığı sıkıntıyı ve çözüm önerilerini bimer aracılığı ile Adalet Bakanlığına iletmesi ve sonrasısında gelen cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum.

   Bu arada bu yaşanılan sıkıntılar için gerçek manada yapılabilecek birşeyler var ise ümid ediyorum bu eksiklikler giderilir.

 

 

İnfaz ve Koruma Meslektaşımızın BİMER'e yazdığı Metin

 

ADALET BAKANLIĞI, CEZA VE TEVKİF EVLERİ BÜNYESİNDE 657 SAYILI YASAYA TABİ İNFAZ VE KORUMA MEMURLARININ EŞ DURUMU TAYİNİNDE MARUZ KALDIĞI MAĞDURİYET HAKKINDA BİLİNDİĞİ ÜZERE CEZA VE TEVKİF EVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 2 AYRI STATÜDE İNFAZ VE KORUMA MEMURU ALINMAKTA

 

1= 657 SAYILI YASAYA TABİ OLARAK 3 AYLIK EĞİTİM, 2  AYLIK STAJ ( 200 TL GİBİ CÜZZİ Bİ AYLIKLA) SÜRECİNİN TAMAMLAYARAK GÖREVE BAŞLAYANLAR

 

2=SÖZLEŞMELİ OLARAK ALINIP, DİREK GÖREVE BAŞLATILAN VE GÖREVE BAŞLADIĞI SÜRE İÇERİSİNDE EĞİTİMİNİ (MAAŞ’DA ALARAK) TAMAMLAYABİLEN.

 

EŞ DURUMU TAYİNİNE BAŞVURURKEN 657’Lİ  İNFAZ VE KORUMA MEMURUNUN MARUZ KALDIĞI HAKSIZLIK ŞU ŞEKİLDE;

 

 EŞLER ARASI AYRI KALMANIN EN FAZLA 1YIL OLMASINI HEDEFLEYEN DEVLETİMİZİN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ HASSASİYETİ DOLAYLI YOLDAN DEVRE DIŞI KALIYOR. GÖREVE BAŞLAMADAN ÖNCE 5-6 AY GİBİ BİR SÜRE EĞİTİM VE STAJ YAPARKEN ZATEN EŞLER ARASI AYRI KALMA YAŞANIYOR. BİRDE GÖREVE ATANDIĞI SÜREÇ EŞ DURUMU TAYİNİ DÖNEMİNİ BİR GÜN GEÇSE DAHİ BİR SONRAKİ EŞ DURUMU TAYİNİNİ BEKLEMEK ZORUNDA KALIYOR (5-6 AY GİBİ BİR KAYIBDA BURADAN DOĞUYOR). DOLAYISI İLE EŞ DURUMU TAYİNİNDE ARANAN NİTELİK GÖREVDE BİR YILI TAMAMLAMIŞ OLMASI DENİLMESİNE RAĞMEN 657’Lİ  İNFAZ VE KORUMA MEMURU ORTALAMA 2 YIL SONRA EŞİNİN YANINA GİDEBİLME BAŞVURUSUNU YAPABİLECEK DURUMA GELEBİLİYOR. SÖZLEŞMELİ GÖREVE BAŞLAYAN İNFAZ VE KORUMA MEMURU İSE DİREK GÖREVE BAŞLADIĞI VE EĞİTİMİNİDE HİZMET İÇİ OLARAK ALDIĞI İÇİN EŞİNDEN AYRI KALMAYA BAŞLADIKTAN TAM 1 YIL SONRA BU BAŞVURUYU YAPABİLMEKTE.

 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

 

1= 657 OLARAK GÖREVE BAŞLAYAN İNFAZ VE KORUMA MEMURLARI EŞ DURUMU TAYİN TALEBİNE BULUNURKEN 5 AYLIK EĞİTİM VE STAJ DURUMUNUN GÖREV SÜRESİNDEN SAYILMASI

 

2=EŞ DURUMU TAYİN DÖNEMİNE BAŞVURURKEN 1-2 AY GİBİ KISA SÜREYLE BAŞVURUYU KAÇIRACAK OLAN MEMURLARA İDARİ AMİRLERCE KONUM VE DURUMA GÖRE İNSİYATİF UYGULANIP TALEPLERİN KABUL EDİLMESİ. KIYMETLİ DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN VECEZA TEVKİF EVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN, AİLE BİRLİĞİNE GÖSTERMİŞ OLDUĞU HASSASİYET DOLAYISI İLE BU KONUDAN DOĞAN MAĞDURİYETİ DİKKATE ALIP GEREĞİNİ İVEDİLİKLE YAPACAĞINA OLAN İNANCIMIZ TAM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.

 

BİMER'den Gelen Cevap

 

Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan infaz ve koruma memurlarının eş durumundan naklen atanmalarında eğitim ve staj dönemleri gibi süreyi uzatan uygulamaların personeli mağdur ettiğini belirterek, eş durumu atamalarında daha hassas davranılması ve aile birliğinin korunması açısından eğitim ve staj dönemlerinin de hizmet süresine dahil edilmesi talebinize ilişkin 02/10/2015 tarihli ve ****43 sayılı BİMER başvurunuz incelendi. Söz konusu öneriniz mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere not alınmıştır. Bilgilerinize rica ederim. Bakan a. Tetkik Hakimi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.