ATGV ve VakıfBank Yeni Kimlik Kartı Sözleşmesi İmzaladı !

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 28/12/2017 yılında kurumlara göndermiş olduğu ‘yeni kimlik kartı’ konulu yazısı ile, basılacak olan yeni kimlik kartları için biometrik fotoğraf talebinde bulunulmuştur. Yazı kısa şekliyle şu metinlerden oluşmaktadır.

   Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı ile Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlüğü arasında Aralık 2017 tarihinde 5 yıl süreyle Adalet Bakanlığı Personeline Akıllı kimlik kartı verilmesi sözleşmesi imzalanmıştır.

   Bu kapsamda: Ceza İnfaz Kurumları ve Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde Görev yapan komisyon atamalı personelin,son altı ay içinde çekilmiş biometrik fotoğrafları...( komisyonlar aracılığı ile UYAP sisteminde güncellenmesi )

Bakanlık atamalı personelin ise son altı ay içinde çekilmiş fotoğrafları bakanlık sicil numaralarıyla CD ye kaydederek Genel Müdürlüğe” göndermeleri istenmiştir.

Biometrik Fotograf Nedir ?

Biyometrik fotoğraf, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan, en az 600dpi olacak şekilde yüksek kaliteli, arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraf türüdür.

Öncelikle Adaletkart konusu İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı tarafından imid.adalet.gov.tr adresinden 2012 yılında “Adaletkart projesi” adı altında duyurulmuş olup halihazırda mevcut memurlar sırasıyla kartlarını almış daha sonradan memur olan bazı personellerimizin kartlarını hala alamamalarından yakındıklarına şahit olmuştuk.

2012 yılında “Adaletkart projesi” adı altındaki duyuru metni...

Konuyla alakalı yaptığım araştırmalarım ve bu araşırmaların doğrultusundaki yorumlarımı yardımcı olur maksadıyla paylaşacağım.

Adalet kart projesi başlarken Denizbank yanılmıyorsam bu projedeki kart basım ve masraflarına,  personelin kredi kartı abonesi olmaları şartıyla sponsor olmuştu (bu benim şahsi yorumum) sonrasında neler gelişti bilinmez kart basımı devamlılığında aksaklıklar meydana geldi. Bu projenin alt yapısı iki aşamadan oluşuyor bunlardan ilki fiziki kart yani çipli akıllı kimlik kartları basımı ve ikincisi ise finansal bağlantılar elektronik para transferi vs.

Akıllı kimlik kartı basımı ile ilgili bir çok firmayı Türkiye şartlarında bulmak kolay lakin yukarıda da bahsini ettiğim elektronik para transferi ve firmalarla kampanya yapma konusunda anlaşma ağı kurma gibi görevleri bünyesinde barındıran bir firma varki oda Adaletkart ın bağlı bulunduğu Türk Elektronik Para A.Ş,( En azından biz bunu biliyoruz başka varsa bilemiyorum) bu firma bünyesinde;

Param Nedir?

Param, kendinizin veya başkasının içerisine para yükleyebildiği, internette veya mağazalarda geçerli, bireysel ve kurumsal olarak kullanılabilen elektronik para hesabıdır.

Paramkart temelinde ön ödemeli bir kart sistemi üzerine kurulmuş sonrasında da kurumsal çözümler üretme üzerine yoğunlaşmış durumda. Türk Elektronik Para A.Ş bünyesinde Paramkart haricinde Barokart, Adaletkart, BYSPlatinkart(TürkTelekom A.Ş. ve TürkTelekom A.Ş.'nin %50 ve daha fazla hissesine sahip olduğu iştirak), Turmobkart (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) bu kurumlarada hizmet sağlamakta.

Adaletkart’ın sitesinde girildiğinde bu kartı kullanan kullanıcı sayısı paramkart altyapısını kullandığı için tüm kartlarda aynı rakamı vermekte. Firma an itibariyle kart basımı haricinde finansal olarak para yatırma çekme kampanyalardan yaralanma vs durumu hala kullanımda ve hizmet veriyor. Lakin yeni kart basımı için ne yapılması gerektiğine dair sorulara 2 yıldır kartları biz üretmiyoruz Adalet Bakanlığını arayın gibisinden cevap veriliyor.

Şimdi yeni yapılan anlaşma gereği akıllara şu sorular geliyor.

·        Kartları Adalet Bakanlığı kendi bünyesinde üretebilecek mi ?

·        Yoksa yine farklı bir firmaya mı ürettirecek ?

.        Kart görüntü görseli yine aynımı olacak ?

·        Ya da anlaşma gereği Vakıfbank sponsorluğunda aynı firma ile devammı edilecek bunu zaman gösterecek diyelim.

Sonuç olarak kiminle anlaşılırsa anlaşılsın personelimizin kartlar konusundaki sıkıntıları olan;

·        Yeni göreve başlayan personelin kartlarının basımı ve dağıtımında gecikmeler

·        Mevcut personelin kartlarındaki kayıp, çalıntı ve değişim durumunda tekrar basım ve dağıtım durumlarındaki gecikmeler

·        Ayrıca kartın kullanımında yararlanılan kampanyaların azlığı

·        Ve ayrıca dikkatimi çeken bir durumda Barokart’a uygulanan kampanyalar sayfasında Telefon, Televizyon vs teknolojik ürünün alımında yararlanılan indirimler gibi çok fazla kampanya bulunmasına rağmen Adaletkart’ın kampanyalar bölümünde bu kampanya modellerini görememek üzücü oldu.

Kart basımı ile ilgili olarak İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı web sitesi üzerinde Kart Baskı Merkezi (0312 414 7401) adı ile bir telefon numarası var. Farklı bilgiler alabilirim düşüncesinde olan arkadaşlarımız varsa bu numarayı arayabilirler. Bilginize...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.