Adalet Halk Kütüphaneleri Açıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla ceza infaz kurumlarında oluşturulan Adalet Halk Kütüphanelerinin açılışı yapıldı. İş birliği protokolü çerçevesinde 7 ilde kurulan 8 kütüphane tutuklu, hükümlü ve kurum personelinin hizmetine sunuldu.

Adalet Halk Kütüphanelerinin açılış töreninde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç; “Ceza infaz sistemimizi, 21 yılda yapılan reformlarla uluslararası standartlara ve insan onuruna uygun bir yapıya kavuşturduk. Bu anlayışımızın bir parçası olarak fiziki şartları yetersiz olan 392 ceza infaz kurumunu kapattık. Yerlerine insani ihtiyaçlara uygun, eğitim faaliyetlerinin yapılmasına da imkân sağlayan ceza infaz kurumları oluşturduk.” dedi. Bakan Tunç, konuşmasının devamında ceza infaz kurumlarının eğitim ve meslek kazandırma çalışmaları hakkında bilgi vererek şunları söyledi:“Ceza infaz kurumlarında bulunan 364 işyurdu müdürlüğünde bin yedi yüzden fazla atölye ve tesiste iki yüzden fazla işkolunda 30 bin 548 hükümlü ve tutuklu, mesleki işbaşı eğitimi faaliyetlerine katıldı. Ceza infaz kurumlarında okuma yazma, sosyal ve kültürel kurslar, din eğitimi ve mesleki alanlarda kurslar düzenleniyor. Sadece bu yıl 8 bin 452 kurs açıldı ve bu kurslara 102 bin 380 hükümlü katıldı.”

“Adalet Halk Kütüphaneleri Fırsat Eşitliği İlkesini Esas Aldığımız Önemli Bir Hizmet”

Bakan Tunç, eğitim ve öğretim hakkının en temel insani hak olduğunu dile getirerek; “Bugüne kadar fırsat eşitliği ilkesini esas alarak toplumun bütün kesimlerine aynı imkânları sağlamanın gayretinde olduk. İşte bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Adalet Halk Kütüphaneleri insanımızın kitaba, bilgiye erişimi noktasında fırsat eşitliği ilkesini esas aldığımız önemli bir hizmettir.” dedi.

 


Bakan Tunç, Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2019 ve 2021’de iki protokol imzalandığı hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

Bu protokoller kapsamında bugün, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Adana, Kayseri ve Elazığ'da kitap kapasitesi 142 bin olan 8 Adalet Halk Kütüphanesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane ve kitaplıklarda 2023 itibarıyla 1 milyon 480 bin 756 kitap bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında il ve ilçe halk kütüphanelerinde bulunan 23 milyon yayını da hükümlülerin erişimine sunduk. Protokolün imzalandığı günden bugüne halk kütüphanelerine 132 bin 608 hükümlü ve tutuklu üye oldu. Hükümlü ve tutuklularca 1 milyon 953 bin 333 kitap okundu.”Bakan Tunç, Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki iş birliği protokolüyle ceza infaz kurumu yerleşkelerinde oluşturulan 38 Adalet Mesleki Eğitim Merkezinde 588 hükümlü ve tutuklunun mesleki eğitim alacağını dile getirdi. Lise çağında olan hükümlü ve tutukluların öğrenimlerinin sekteye uğramaması için 5 adet Adalet Çok Programlı Anadolu Lisesi açıldığını belirten Tunç; ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversiteler tarafından düzenlenen sınavlara 2023 yılı içinde hükümlü ve tutuklulardan 179 bin 35 katılım olduğunu belirtti. Bakan Tunç ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki iş birliği protokolüyle 55 hükümlü ve tutuklunun da hafızlığı tamamladığını söyledi.

“Kültür ve Turizm Bakanı: Kütüphaneler İşlevleri Gereği İş Birliğine Yatkın Kurumlardır”

Açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bir konuşma yaptı. Konuşmasında ceza infaz kurumlarındaki meslek edindirme olanaklarına dikkat çekerek; “Kütüphaneler işlevleri gereği kamu kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, sosyal toplum kuruluşları ve özel sektör ile iş birliğine yatkın kurumlardır. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Adalet Bakanlığımızla toplumsal bir realite olan hükümlü ve tutuklularımız için de bir strateji geliştirmekteyiz. Amacımız cezası biten birisine hayatında yeni bir sayfa açması için gerekli desteği sağlamaktır. Bu noktada Adalet Bakanlığımızın işyurtları örnek bir kurumdur. Hükümlü vatandaşlarımız bu merkezlerde meslek öğrenmekte, üretici olmakta, para kazanmakta ve en önemlisi de ceza infaz kurumu sonrasında bir altın bilezikle hazırlanabilmektir.” dedi.Ankara Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde düzenlenen programda, Elazığ, Adana, Kocaeli, İzmir Aliağa ile Buca, Kayseri Bünyan ve Marmara Adalet Halk Kütüphanelerinin aynı anda açılışı gerçekleştirildi.

Törene, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara Valisi Vasip Şahin, Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürü Günay Albayrak, Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Namık Kemal Varol, Hasan Akceviz, Fatih Güngör ve Çelebi Yılmaz, daire başkanları, tetkik hâkimleri ile her iki bakanlığın üst düzey bürokratları katıldı.

Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

X (Twitter) Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Telegram Grubumuza Buradan Katıl

Youtube Kanalımıza Buradan Abone Ol

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.