Devlet Memurları İçin İzinler Konusunda Merak Edilen Sorulara Cevaplar...

SORULAR > Yıllık İzin Süreleri ve Kanuni Dayanağı Nedir ?, İzinler Kaç Parça Halinde Kullanılabilir ?, Yıllık İzinlerin Kullanılma Zamanı Nedir ?, Aday Memurlar Yıllık İzin Kullanabilir mi ?, Evlilikte İzin Kaç Gün ve Nasıl Kullanılır ?, Doğumda Babalık İzni Ne Kadardır ?, Ölümlerde İzinler Kaç Gündür ?, Saatlik İzinler Yıllık İzinden Düşermi ?, İnfaz ve Koruma Memurları Nöbet İzni Kullanabilir mi ?

 

 

 

CEVAP >  Yıllık İzin Süreleri ve Kanuni Dayanağı Nedir ?

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 102 nci maddesinde; “Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için ikişer gün eklenebilir.” hükmü yer almaktadır.

 

CEVAP >  İzinler Kaç Parça Halinde Kullanılabilir ?

 

Ancak, yıllık izinlerin kaç parça halinde kullanılabileceği konusunda 657 sayılı Kanunda herhangi bir belirleme yer almamakla birlikte, uygulamada kurumların/amirlerin, memurların yıllık izinlerini aynı takvim yılı içerisinde; tek parça halinde, 2 parça halinde, 2 veya 3 parça halinde, 3 veya 4 parça halinde ya da parça sınırlaması getirmeden kullanmalarına müsaade ettikleri durumlarla karşılaşılabilmektedir.

 

 

CEVAP >  Yıllık İzinlerin Kullanılma Zamanı Nedir ?

 

Yıllık izinlerin kullanımı konusunda amirlere yetki tanınmıştır. Ayrıca yıllık izinlerin ait olduğu yıl içinde kullanılmasının asıl, o yıla ait kullanılmayan iznin ise istisnai bir durum olması nedeniyle, yıllık izinlerin kullanılmasında temel ilke; her birimde mevcut personelin hizmeti aksatmayacak bir şekilde izin kullanmalarının sağlanmasıdır. Bu amaçla, izin vermeye yetkili amirler, personeline hizmetin aksamadan devamını sağlayacak ve önceden hazırladığı bir plan çerçevesinde izin kullandıracaktır.

 

CEVAP >  Aday Memurlar Yıllık İzin Kullanabilir mi ? 

 

Bir yıllık hizmetini doldurmayan aday memurlara yıllık izin kullandırılmayacak, bir yıllık hizmetini dolduran aday memurlara ise yalnızca bir yılın doldurulduğu yılın izni olan 20 gün izin verilebilecektir.

 

Cevap >  Evlilikte İzin Kaç Gün ve Nasıl Kullanılır ?

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 'Mazeret izni' başlıklı 104 üncü maddesinde; Madde metni detaylı bir şekilde incelendiğinde evlilik nedeniyle mazeret izni verilebilmesi için evliliğin gerçekleşmiş olması  gerekmektedir. Yani evlilik gerçekleşmeden bu izninin verilmesi mümkün değildir. Evliliğin gerçekleşmesi demek; Yani Kanun metnine göre aile cüzdanının alınmasıyla birlikte evlenmenin gerçekleşmiş olacağı görülmektedir.

 

Evlilik İzni 10 Gündür. Kimi kurumlar evlenen memurlara bir ay içerisinde 10 günlük mazeret iznini kullandırırlarken kimi kurumlar ise nikah tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde iznin kullanılmasını istemektedirler.

 

Cevap >  Doğumda Babalık İzni Ne Kadardır ?

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 'Mazeret izni' başlıklı 104 üncü maddesinde; Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verileceği hüküm altına alınmıştır.

 

Cevap >  Ölümlerde İzinler Kaç Gündür ?

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 'Mazeret izni' başlıklı 104 üncü maddesinde;  kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

 

Cevap >  Saatlik İzinler Yıllık İzinden Düşermi ?

 

Danıştay’ın  verdiği karar göre ; “Kanunda Hangi izinlerin yıllık izinden düşülebileceğinin açıkca belirtilmiş olduğu, memurlara bir hak olarak tanınmayan saatlik izinin, toplanarak yıllık izinden düşülebilmesine imkan tanıyan bir düzenlemenin bulunmadığı anlaşılmıştır. “ Denilmiştir.

 

Cevap >  İnfaz ve Koruma Memurları Nöbet İzni Kullanabilir mi ?

 

Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda vardiyada görevli İnfaz ve Koruma Memurları ile Başmemurları, müracaatları sonucunda, fazladan yaptıkları 80 saatlik mesainin karşılığı olarak 10 gün izin kullanma hakkı elde etmeyi başardı.

 

   657 sayılı devlet memurları kanununun 102. Maddesi uyarınca kadro durumu müsait olduğunda amirin uygun göreceği zaman, sıra ve miktarda kullandırlmak üzere, senelik izin verilmesine karar verilşmiştir. 

 

    Bu emsal karara göre 2014 yılı içerisinde kimi ceza infaz kurumları kullandırmış kimisi ise tamamını kullandırmamış olup 2015 yılı ve sonrası için herhangi bir sorun çıkmayacağını ümit ediyoruz...

 

   İzinler hakkında derleyebildiğimiz kadar bilgiyi bir araya getirmeye çalıştık, eksikliğini gördüğünüz konuları bizlere iletirseniz ekleme imkanımız olur. Umarım bu bilgiler izinler hakkındaki sorularınıza cevap bulmanıza yardımcı olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gökhan barış 1 yıl önce

Vardiya personeli izin aldığında, izin dönüşü vardiya günü mu yoksa iznin bittiği gündüz mesaisi midir. Pazartesi gündüz nobetinden itibaren 10 gün izin alan kişi çarşamba gece nöbeti de dahil izinli oluyor. Nöbete cumartesi gündüz olarak mi başlar yoksa perşembe cuma günü 8-5 çalışıp cumartesi gündüz nobetine mi devam eder.