İnfaz ve Koruma Memurluğuna Başvuru Nasıl Yapılır ?

Böyle bir yazıyı kaleme almamdaki amaç. yeni adaylardan gelen soruların çokluğu nedeniyledir. Şimdi dilimin döndüğünce güncel olarak infaz ve koruma memurlarını tanıyacağız neler yaparlar ne kazanırlar , görevde yükselebilirler mi, izinleri ne kadardır, nöbetleri ne durumdadır, vs daha sayamadığım bir çok konuya kolay anlaşılır örneklerle bilgim  ve tecrübelerim dahilinde değinmeye çalışacağım. Öncelikle Ceza İnfaz Kurumunda hangi ünvanlı personeller çalışmaktadır, infaz ve koruma memuru bu kurum için ne ifade etmektedir bu konudan başlayalım isterseniz.

 

* Ceza İnfaz Kurumunda Görev Alan Personel Ünvan ve sayıları 01.11..2017 tarihli rakamlara göre aşağıdaki şekildedir.Yukarıdaki görselden de anlaşılacağı üzere infaz ve koruma memurları ceza infaz kurumlarının personel sayısı olarak 35.491 kadrolu, 9.447 sözleşmeli olmak üzere toplamda 44.938 personel ile en çok sayıya sahip personeli olarak öne çıkmaktadır.Sayının fazla oluşu ve soruların bu yönde gelmesinden dolayı bu ünvana biraz daha fazla zaman ayıracağımız anlamına geliyor. Ama bu durum diğer ünvanlara da değinmeyeceğimz anlamına gelmediğininde altını çizmek isterim. Zaman buldukça konumuzu tamaladıktan sonra diğer meslek grupları hakkında da bilgi vermeye devam edeceğiz.

 

İnfaz ve Koruma Memurluğuna Başvuru Nasıl Yapılır ?

 

Adaylar, yapılacak olan sözlü sınav ve uygulamalı sınava, adalet komisyonu başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden temin edecekleri başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği ile birlikte en son başvuru günü mesai bitimine kadar sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezi) veya herhangi bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başvuracaklardır.Adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlıkları dışında herhangi bir mercie yapılan başvuru kabul edilmeyecektir. Yine adalet komisyonu başkanlıklarına posta veya kargo ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. 


Başvuruyu alan adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından UYAP üzerinden sınav ortak rolünden sınavı yapacak adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonunun (sınav merkezi) tanımladığı sınav numarası seçilerek başvuru kaydedilecektir. Daha sonra başvurulara ilişkin evrak; masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezine)  ivedi  gönderilecektir. 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.