Adalet Bakanlığı Personel Alımında Öncelik Tanınan Aday Listesini Genişletti

Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin atamalarında öncelik tanınacak adayları, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 114. maddesinde belirtildiği üzere " hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını teklif etmek."  maddesine isnaden gerçekleştiriliyordu. 114. madde tam anlamıyla ne diyordu isterseniz öncelikle ona bakalım;

Madde 114 – (Değişik: 22/12/2005 - 5435/36 md.) Adalet komisyonlarının görevleri şunlardır:

a) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin;

1) İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklardan merkezî sınavda başarılı olanların ilgili yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecek sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavlarını yapmak, hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını teklif etmek.

2) Aslî Devlet memurluğuna atanmaları, sicil ve disiplin işlemleri, görevden uzaklaştırılmaları, aylık ve ödenekleri ile diğer özlük işlemlerini bu Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili mevzuat hükümlerine göre yerine getirmek.

3) Naklen veya hizmet gereği atamasını, ilgili mahkeme başkanı, hâkim veya Cumhuriyet savcısının görüşünü alarak, yetki alanı içerisinde yapmak.

4) Geçici olarak görevlendirmesini, yetki alanı içerisinde altı ayı geçmemek üzere yapmak.

b) Kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirmek. İlk defa Devlet memurluğuna atanması teklif edilen personelin atanmaları Bakanlık onayı ile tamamlanır. Bu personelin atanması, eğitilmesi ile ilgili usûl ve esaslar yönetmelikte gösterilir.

Bu madde kapsamındaki personeli, ilgili adalet komisyonunun muvafakati, teklifi veya hizmetin gereği olarak başka bir adalet komisyonunun yetki alanına naklen atama veya geçici olarak görevlendirme yetkisi Adalet Bakanlığına aittir.

*****************************************

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisinin ortak hazırladığı infaz yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonuna sunuldu. Tasarı Komisyon tarafından kabul edildi. Bu tasarının içerisinde 65. madde ile belirtilen bölümde, Adalet Bakanlığı atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin atamalarında öncelik tanınacak adaylar ile alakalı bir düzenlemeye gidilmiştir.

Yeni Düzenleme Ne Diyor ?

" Hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak ibaresi ; Hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu veya meslek yüksekokullarının adalet veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanolarak güncellenmiştir.

Adalet Komisyonunda kabul edilerek TBMM'ye sunulan kanun teklifi bu haliyle yasalaşıp Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra geçelilik kazanacaktır.

Yeni adaylara hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz.

70 Maddeden Oluşan İnfaz Düzenlemesi Kanun Teklifi Metni

Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Youtube Kanalımıza Buradan Abone Ol

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.